Ev Yapımı Boza Tarifi

Ev Yapımı Boza Tarifi – Videolu Tarif


Tarifi Bizimle Paylaşan – Öğretmen Annem – Teşekkürler


 Boza kış aylarının en çok tüketilen sıvıları arasında yer alır. Sokakta satanlar olsa da ev yapımı boza yapmak ve keyfine, tadına sonuna kadar varmak isteyenler olabilir. Bunun için sizlere ev yapımı boza yapımı ile ilgili detaylı tarifini vereceğiz. Sizlerde malzemeleri eksiksiz olarak kullanarak ve tüm aşamalarını eksiksiz takip ederek rahatlıkla yapabilirsiniz.

ev-yapimi-boza-tarifi

  Ev yapımı boza için malzemeler:

 . 3 buçuk su bardağı pilavlık bulgur

. Yarım su bardağı pirinç veya buğday

. Su(Boza yaparken suyu kesinlikle birden eklemeyiniz, su çektikçe eklemeniz de fayda var, yaklaşık olarak 3 litre kadar su yeterli olacaktır.)

. 2-3 yemek kaşığı kadar toz şeker

. 1 çay kaşığı toz şeker

İkinci aşama için malzemeler ise: 1 buçuk su bardağı şeker, toz tarçın, leblebi

ev-yapimi-boza-tarifi

Ev yapımı boza tarifi: 3 buçuk su bardağı bulguru ve yarım su bardağı buğday veya pirinci iyice yıkayınız. Ardından suyun içine koyarak en az 2-3 saat kadar bekletiniz. Eğer çabuk yapmak ve beklemek istemezseniz hemen haşlama aşamasına da geçebilirsiniz. Ancak su içinde bekletirseniz daha çabuk haşlanacaktır. Haşlama işlemi lapa ve kıvamlı olana kadar devam etmektedir. Suyu eksildikçe ekleyebilirsiniz. Haşlama işlemi tamamlandığında karışım bulamaç haline gelmesi gerekir. Ardından ince süzgeçten süzünüz. Karışım karanlık yerde 2 saat kadar bekletip, dinlenmesini sağlayınız. Daha sonra ise maya ve şekeri bir kabın içinde karıştırıp ardından lapanın içine ekleyip, karıştırınız ve bir gece bekletiniz. Bekledikten sonra tercihe göre leblebi veya tarçın ekleyerek tüketebilirsiniz.

ev-yapimi-boza-tarifi


Umuyoruz ki Ev Yapımı Boza Tarifi Tarifini Beğenmişsinizdir.


Facebook Sayfamıza Abone Olmayı Unutmayın >>> Tıkla


İnstagram Hesabımızı Takip Etmeyi Unutmayın Tıkla

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfa da 73 adet sorgu var. 0,523 saniyede yuklendi.