Fırında Kabak

Fırında Kabak


Ramazan geldi, ağır yemekler yerine daha hafif yemekler yapmalıyız. Ramazan yemekleri aslında lezzet ön planda olduğu için bu dönemde hafif yemek seçeyim derken de lezzetten ödün verilmemelidir, bu sebeple sizlerle fırında kabak tarifini paylaşıyorum.

Öncelikle güzelce yıkadığımız kabaklarımızı soymadan enine, düz şekilde dilimleyelim ve çok fazla eritmemeye özen göstererek haşlayalım, haşladığımız kabakları borcam tabanına tamamen kapatacak şekilde yayalım.

Kıymamızı önce yağsız tavada suyunu salıp çekene kadar kavuralım ve daha sonra yağımızı ekleyip, kıymayı iyice kavurduktan sonra yemeklik doğranan soğan, daha sonra biber ve ardından da tuz ve diğer baharatlar eklenerek iç harcımız oluşturulur ve borcam içerisindeki kabakların üzerine yayılır. Bu sırada da beşamel sos hazırlanır. Tüm malzemeler tencere içerisinde kaynayana kadar orta, kaynadıktan sonra kıvam alıncaya kadar kısık ateşte pişirilir ve ocaktan alınırken tuz, karabiber eklemesi yapılır ve borcam üzerine boca edilir.

Borcam önceden ısıtılmış, 180 derece fırında kabaklarımızın yarım kalan pişmesi tamamlanana kadar tutulur, daha sonra kaşar rendesi koyulur üzerine ve kaşarlar da renklenince fırından alınan fırın kabak yemeğimiz servis edilebilir.

Afiyet olsun…


Umuyoruz ki Fırında Kabak Tarifini Beğenmişsinizdir.


Facebook Sayfamıza Abone Olmayı Unutmayın >>> Tıkla

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfa da 70 adet sorgu var. 0,634 saniyede yuklendi.