Karnıbahar kızartması

Karnıbahar kızartması


Tarifi Bizimle Paylaşan – Öğretmen Annem – Teşekkürler


Bazı gurme ve yemek ustaları; herkes yemek yapamaz, yemek yapmak için maharetli olmak gerekir, sonradan kazanılmaz demişti. Başka bir usta da bu tezi tamamen çürütmek adına, yemek yapmak zamanla öğrenilebilecek bir yetenek olduğunu söyledi. Ve herkesin yemek yapabileceğini savundu. İki farklı görüş ve iki farklı ustanın bakış açısına da saygı duymak lazım. Ancak şu bir gerçek ki, günümüzde herkes bir şekilde yemek yapmayı öğreniyor. Annesinden, internetten, televizyonlardaki faklı yemek kanallarından. Günümüz koşullarından hiçbir şey için fazla vakit ayıracak zamanımız yok. Koşturmaca içinde işe gidiyor, sekiz on saatimizi işe ayırıp akşam eve yorgun geliyoruz. Ve evde tabii ki yemeği yapan biri yoksa iş başa düşüyor.

Hızlı yemek yapıp, vakitle yarışmamız gerekiyor. Ya da aniden bir misafir geldiğinde hızlanmamız gerekiyor. Aheste aheste yemek yapmaya kalkışırsak, misafirler de ev halkı da aç kalır.

Bugünkü kolay ve sağlıklı yemeğimiz Karnabahar kızartması.

Evet Karnabahar kızartması son derece kolay yapılan bir yemektir. Tam olarak yemek yerine geçmese de son derce sağlıklıdır ve bir öğününüzde rahatlıkla karnınızı doyurur.

Karnabahar kızartması için gerekli malzemeler:

  • 1 adet orta boy karnabahar
  • 6 su bardağı sıcak su
  • 1 tatlı kaşığı un

Kızartma harcı için:

  • 2 adet yumurta
  • 1 su bardağı süt
  • 3 yemek kaşığı un
  • Su

Kızartmak için:

Sıvı yağ

Yapılışı: Karnabahar iyice yıkanır. Kalın kök kısmı kesilir. Karnabahar kızartması için ardından karnabaharlar, boğum boğum çiçekleri ayrılır. Ve önceden kaynatılmış sıcak suyun içine atılır. İyice haşlanan karnabahar, yumuşar ve rengi sarımsı bir renge dönüşür. Karnabahar kızartması için bir sonraki aşama, haşlanan karnabaharlar süzgece dökülür. Kalan haşlanmış su da lavaboya dökülür. Tavaya yağı koyun ve kızdırın. Kaseye süt, un ve yumurtayı kırıp, iyice bulayın. Haşlanmış karnabahar çiçeklerini tek tek hazırladığınız karışımın içine koyarak, bulanmasını sağlayın ve her bulana karnabaharı tavaya, kızgın yağın içine atın. İsteğe göre istediğiniz baharatı içine serpiştirebilirsiniz.Hatta üstüne yoğurt koyup de yiyebilirsiniz.

Diğer yemek tariflerimiz için canımanne.com u takip edin


Umuyoruz ki Karnıbahar kızartması Tarifini Beğenmişsinizdir.


Facebook Sayfamıza Abone Olmayı Unutmayın >>> Tıkla

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfa da 70 adet sorgu var. 2,447 saniyede yuklendi.