Sitemizde 48 Kategoriye 28990 Tarif Eklenmiştir, 87574 adet yorum bulunmaktadır.

Yöresel Lezzetler Etkinligi ( Arabaşı Çorbası )

Ellerine saglık arkadaşım  çok güzel çorba Tarifi etkinlik sayesinde degişik birbirinden farklı tarifller geliyo daha  önce hiç  arabaşı çorbasını görmrmiştim bir kase lezzet çok güzel resimliyerek paylaşmış teşekkürler desdegi için tekrar katılmanı beklerim arkadaşım.

Arabaşı çorbası: ( Av etinden avlanan tavşan, keklik, kaz’ dan yapılır. ) Son yıllarda avlanmaya getirilen sınırlamalar ve yoğun şehir hayatının av meraklılarının sayısını azaltmasıyla, artık çoğunlukla tavuk ya da hindi etinden yapılıyor.

Babam şöyle der:

Kar yağacak, uzun süre yerde kalacak ve soğuk günlerde Karın düşmesiyle birlikte AKSEKİNİN ÇALTILI ÇUKUR köyünde herkes toplanır bu çorba birlikte pişirilir ve hoş sohbetlerle yenir.

Evde yoksa başka bir komşudan tedarik edilen kocaman tahta sinilerin etrafında dostlar oturur ve aynı tasa kaşık sallanır, tepsilerdeki hamuru ile beraber yenir. Taslar dolar boşalır yahu yeter artık diyen olmazdı.

Arabaşı geleneği binlerce yıldır :

İç Anadolu’ya özgü. Bazen Konyalılar, Ereğlililer, Yozgatlılar, Karamanlılar bazen de Kayserililer, herkes bu ilginç yemeğin kendilerine has olduğunu iddia ederler.

Biz Aksekililer de yaparız . İçine limon ve yoğun şekilde pul biber çırpılarak sıcak yenen arabaşının kıvamını tutturan kadın, bölgemizde en hamarat ev hanımı olarak görülür.

Bilmeyen pek çoğunun yemeyi başaramadıkları bu orijinal yemeği anlamakta zorlananlar da az değildir. Maliyeti düşük olduğundan bir zamanların yoksul Anadolu’sunun yaratıcılığını temsil eder.

Sanıldığı gibi Arap’larla ilgili bir yemek değildir. Arada bir gelen misafirle yendiğinden.

“Ara-Aşı” bileşik kelimesinin zamanla değişmesinden isim aldığı düşünülmektedir.

ޞimdi hadi canlarım tarif edelim mi?

Haydi beyler bayanlar pamuk eller mutfağa :)))

MALZEMELER

 • 1Tane küçük tavuk ( bol sulu haşlayalım içine tane karabiber )
 • 6 Kaşık un
 • 1 Kaşık tereyağı
 • 2 Yemek kaşığı domates salçası
 • 1 Yemek kaşığı biber salçası
 • 1 Yemek kaşığı pul biber
 • 4 Parça limon tuzu ve tuz

HAMURU İÇİN MALZEMELER

 • 1 Buçuk su bardağı un
 • 3 Su bardağı soğuk su
 • 3 Su bardağı sıcak su
 • 1 Fiske tuz
 • 1 Tatlı kaşığı tereyağı

YAPILIޞI

 1. Önce hamurunu yapalım: Unu soğuk su ile karıştırdık, içine azar azar sıcak suyu koyalım karıştıralım topaklanmasını önleyelim. Tel süzgeçten geçirelim.
 2. Püf noktası :Muhakkak süzgeçten geçirin unutmayın
 3. Tencereyi ocağa alıp un karışımını içine koyalım, karıştıralım koyulaşmaya başlayıp ceylan gözü gibi pıt pıt atınca saat tutalım. Tam 5 dakka karıştıralım un kokusu gitsin. Tereyağı koyup tekrar karıştıralım.
 4. Karıştırmazsanız dibi tutar canlarım dikkat. Altını kapatalım bor camı hafif su ile ıslatıp içine dökelim.
 5. Püf noktası: Üzerini filim kireçletip kapatalım, neden üzeri kalın bir tabaka bağlamasın hoş görüntü olmaz, mükemmeli yakalı caz.Üzerine isterseniz hafif tereyağ sürebilirsiniz parlak olması için.
 6. Çorbamızı yapalım : Tencereye tere yağını koyalım pembeleşinceye kadar kızarsın.
 7. Püf noktası : Tereyağının beyaz köpüklerini alalım çorbamız berrak olsun.Unu koyup 1 dakka kavuralım. Ilıkken salçaları koyalım 2 su bardağı soğuk tavuk suyu ile açalım.
 8. Püf noktası : Ilık dahi olsa sıcak tavuk suyu koyarsak topaklanma olur.Evet şimdi kalan tavuk suyunu koyuluğuna bakarak ilave edelim, sakın bütün suları koymayın biraz kaynayınca kıvamını ayarlayın.
 9. Pul biberi koyalım , tuzunu ayarlayalım limon tuzunu koyalım tavukları isteğe göre didelim içinde buluşturalım mmmmmmm mis gibi koku mutfakta yayılıyor.
 10. Evet canlarım çorbamız hazır eee peki nasıl yiyeceğiz.
 11. Çorbanın 2 yeme şekli var : 1. ޞekli hamurdan kaşığa alırız çorbaya banar yeriz. 2. ޞekli hamurdan küçük parçaları kasedeki çorbaya koruz ve kaşık kaşık yeriz.
 12. OFFFFFFFFF müthiş çorba yaptık ellerimize sağlık.

İsteğe göre hamursuzda içilir.

Yöresel lezzet olunca çok yapılmayan unutulan hamurunu da sizler için yaptım.

Yarım ölçü azıcık yapın ama muhakkak deneyin. Bizimle mezara gitmesin.

Tariflerimiz, el emeklerimiz, köpeklerimiz, balıklarımız v.s.

Yurt dışına gidiyor onlar sahip çıkıyor.

Facebook Sayfamıza Abone Olmayı Unutmayın >>> Tıkla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir